Ga naar hoofdinhoud

Filmvertoning - DENKEND AAN OEKRAÏNE / З ДУМКОЮ ПРО УКРАЇНУ

Door Griet Menschaert/BIRUCHIY

30 aug 2023 – 18 sep 2023

Foto: Replenishment of the Gennadiy Kozub’s Contemporary Art Collection door Ivan Sautkin

De komende tijd zijn in het auditorium van het Van Abbemuseum films te zien uit de tentoonstelling DENKEND AAN OEKRAÏNE een tentoonstelling gewijd aan de Oekraïense kunstpraktijk tijdens de oorlog. Te zien in en om het huis van kunstenaar Griet Menschaert.

De films tonen gebeurtenissen uit het eerste half jaar onder de Russische invasie. Ze vertellen over verliezen en bevindingen, kunst en kunstenaars die omgaan met de realiteit van oorlog, elkaar verenigen en helpen. Het gaat om 3 films:

  • Іван Сауткін «Поповнення колекції сучасного мистецтва Геннадія Козуба (2022) van 11:37 min
  • Іван Сауткін «Кадирівська паляниця (2022) van 19:56 min 
  • Ганна Єресько та Олена Зашко «Шпорик» (2022) van 7:55 min

Meer over de tentoonstelling DENKEND AAN OEKRAÏNE

De tentoonstelling bestaat uit een selectie kunstwerken van deelnemers aan de BIRUCHIY kunstresidentie 2022. Deze vindt sinds 2006 plaats in de regio Zaporizhia aan de Zee van Azov, met zowel kunstenaars uit Oekraïne als het buitenland. BIRUCHIY werd een platform voor unieke interacties en uitwisselingen. De tentoonstelling werd samengesteld door Natalia Matsenko en Yuri Yefanov en in Eindhoven gehost en mede gecureerd door kunstenaar Griet Menschaert.

Meer over Griet Menschaert

Griet Menschaert is oprichter van KONT magazine, waarmee ze bijzondere samenwerkingen tussen Eindhovense creatieven stimuleerde, werkt sinds 2012 al met Oekraïense collega’s. In de tentoonstelling vind je bijvoorbeeld een werk van Griet Menschaert en haar vriendin Varya Karamushka, die op dit moment nog in Kharkiv (UA) woont.

Meer over Natalia Matsenko en Yuri Yefanov

Natalia Matsenko en Yuri Yefanov (Kiev) werken sinds 2013 samen met BIRUCHIY. Natalia is een onafhankelijke curator, een van haar recente projecten is Unfolding Landscapes (DK/BE/CH). Yuri is kunstenaar en filmmaker, maakt digitale kunst, en was onder meer te zien bij Kurzfilmtage Oberhausen. Ze cureerden samen Let's Talk About Something Else bij Kunstmuseum Bochum (DE).