BIBLIOTHEEK EN ARCHIEF

De bibliotheek

I have always imagined that Paradise will be a kind of library -Jorge Luis Borges

De bibliotheek van het Van Abbemuseum staat bekend als een van de beste vakbibliotheken van Nederland. De gratis toegankelijke bibliotheek is gespecialiseerd in wetenschappelijke literatuur op het gebied van moderne en hedendaagse beeldende kunst. U bent welkom om hier tijdschriften te lezen en te bekijken, boeken te bestuderen of gewoon ideeën op te doen. U kunt hier in alle rust achtergrondinformatie vergaren of onderzoek doen. Beschikbaar zijn daarvoor onder andere een online catalogus, een leeszaal met digitale faciliteiten en een studiebioscoop. Naast een wisselend programma van kunstenaarsfilms- en video’s uit de museumcollectie zijn hier ook films op aanvraag te zien.

De bibliotheek beschikt over ruim 130.000 titels: boeken, tentoonstellings- en collectiecatalogi, nationale en internationale (kunst)tijdschriften, video’s en natuurlijk CD’s en DVD’s. Speciale aandachtsgebieden in de collectie zijn kunstenaarsboeken en publicaties over minimal art, conceptuele kunst en fluxus. Publicaties worden aangevuld met uitnodigingen, affiches en speciale uitgaven zoals multiples en edities. Bijzonder zijn ook het documentatiearchief over de kunstcollectie en het tentoonstellingsarchief vanaf 1936. Door aankopen, schenkingen en ruilverkeer met musea tracht de bibliotheek de actuele ontwikkelingen in de hedendaagse kunst op de voet te volgen. In uitzonderlijke gevallen vinden ook collecties van externe organisaties een plaats in de verzamelingen van de bibliotheek. In 2006 kwamen zo archief en bibliotheek van de opgeheven Gate Foundation onder de hoede van de bibliotheek.

Het archief

Het tentoonstellings- en beheersarchief vormt een integraal onderdeel van de verzamelingen van de bibliotheek. Het bevat primaire bronnen over de geschiedenis van het museum vanaf 1933. U kunt dossiers raadplegen voor informatie over de historie van het museum, tentoonstellingen en de collectie. 

Via de homepage van de bibliotheekcatalogus kunt u alle tentoonstellingen vanaf 1936 raadplegen. Met de toevoeging van de medialink in de tentoonstellingscatalogus kunt u nu aanvullende informatie downloaden in de gebruikelijke bestandsformaten (pdf. of anders). Beschikbaar zijn o.a. zaaloverzichten, persberichten en folders van tentoonstellingen. 

Onderzoek

Een van de kerntaken van het museum is het doen van onderzoek. Het Van Abbemuseum concentreert zich op twee kerngebieden:

-  onderzoek naar de collectie in al haar facetten en naar belangrijke artistieke posities die daarin worden gerepresenteerd

-  onderzoek naar de geschiedenis en de ideologie van het museum als publieke instelling in het algemeen

In 2005 verscheen een proefschrift over het tentoonstellings- en collectiebeleid van het Van Abbemuseum :

R. Pingen, Dat museum is een mijnheer. De geschiedenis van het Van Abbemuseum 1936-2003, Amsterdam, Artimo/Eindhoven, Stedelijk Van Abbemuseum, 2005

Schenkingen

De bibliotheek en het archief van het Van Abbemuseum verwelkomen schenkingen, legaten en langdurige bruiklenen van relevant archiefmateriaal over tentoonstellingen uit de eigen tentoonstellingsgeschiedenis en/of kunstenaars die in de kunstcollectie zijn vertegenwoordigd. Bij schenking of bruiklenen zullen de auteursrechtelijke en archiefrechtelijke bepalingen altijd worden nageleefd.

Kunstbibliotheken in Nederland en elders

De bibliotheek is aangesloten bij het Overleg Kunsthistorische Bibliotheken Nederland (OKBN). De bibliotheek werkt binnen dit overleg samen met andere gespecialiseerde kunsthistorische bibliotheken in Nederland. Een overzicht van de geschiedenis van de bibliotheek van het museum kunt u vinden in de publicatie Kunstbibliotheken in Nederland .

Tevens werkt de bibliotheek o.a. via het exchange program samen met gespecialiseerde kunsthistorische bibliotheken in het buitenland.

 

Openingstijden

Dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 uur tot 17.00 uur.

Gesloten: Hemelvaartsdag en de opvolgende vrijdag, Koningsdag, 1e en 2e kerstdag, 1 januari en de maand augustus.

De toegang tot de bibliotheek is gratis.

Foto Peter Cox

Aanwinsten

Het maandelijks overzicht van nieuwe aanwinsten van de bibliotheek kun u vinden in de online bibliotheekcatalogus.

Thema

Op de homepage van de bibliotheekcatalogus kunt u een thematische selectie van titels uit onze bibliotheek bekijken. We hopen dat dit een aanleiding vormt om kennis over specifieke thema's te verdiepen.

Bibliotheektentoonstellingen

De bibliotheek programmeert binnen de eigen muren Bibliotheektentoonstellingen. De exposities tonen o.a. werken op papier, bijzondere edities en kunstenaarsboeken. De bibliotheek werkt daarbij samen met kunstenaars, verzamelaars en uitgevers.

Bibliotheekblog

De bibliotheekblog vormt het belangrijkste digitale portaal van de bibliotheek. Naast informatie over de (bibliotheek)tentoonstellingen kunt u hier materiaal vinden over de architectuur en geschiedenis van het museum, vormgevers, de affichecollectie. En nog veel meer. De blog is overigens interactief met de catalogus, zodat u veel aanvullende informatie kunt downloaden.  

Lees de blog van de bibliotheek

  • May 22, 2013
    • Leve Majakovski ! (van 11-06-2013 t/m 31-07-2013)

      Opening: Zaterdag 08 juni 14.00 uur De bibliotheek van het Van Abbemuseum presenteert het werk van de beroemde Russische dichter Vladimir Majakovski. Met deze tentoonstelling worden een aantal ...

Foto Norbert van Onna
 

Van Abbemuseum | Bilderdijklaan 10 | 5611 NH Eindhoven | Nederland | t +31 40 238 10 00 | f +31 40 246 06 80 | e info[at]vanabbemuseum.nl | Disclaimer | Colofon

Openingstijden: dinsdag t/m zondag geopend van 11:00 tot 17:00 uur. Op maandag gesloten, behalve op nationale feestdagen. Gesloten op nieuwjaarsdag, Koningsdag en eerste kerstdag. Het Van Abbemuseum is iedere eerste donderdagavond van de maand tot 21:00 uur geopend, vanaf 17:00 uur is het museum dan gratis te bezoeken. Ook het museumcafé is die donderdagavond tot 21:00 uur geopend. In het hele museum is internet beschikbaar via WIFI.